Duben 2014

Knihomolství

19. dubna 2014 v 0:32 | Larry |  Témata týdne
Knihomol (podstatné jméno) - vášnivý čtenář knih. [podle wiki]

I já poslední dobou patřím do téhle skupiny lidí (když je čas a co číst). Čtu vždy, když se najde volná chvíle a nálada. Můj nejoblíbenější žánr je od malička fantasy. Začlo to asi Narnií, kterou už si ovšem moc nepamatuji. Pokračovalo to tetralogií Odkazu dračích jezdců, která mě naprosto pohltila. Dále to byl Tolkien, od kterého jsem přečetla ovšem jen Hobita, protože jakmile jsem viděla filmy, kniha mi za prvé kazila film a za druhé samozřejmě už člověk ví, jak to vlastně skončí, což stojí za prd, takže čtení Pána prstenů jsem asi po 60 stranách vzdala. A teď se s chutí hltavě prokousávám řadou knih of Johna Flanagana - Hraničářův učeň. Hned po nich bude následovat i série "Bratrství".
Často jsem sedávala u počítače, či televize a rodiče mi říkali "Vypadni od toho.. Kdyby sis radši četla, nebo šla ven!" Tak jsem začala číst (dokonce i venku) a teď zase musím poslouchat "Ty už zase čteš?.. Přestaň už číst!.. Zavři to a ...!" Člověk se prostě nikdy nikomu nezavděčí. Jenže nebýt knížek, co by teď ze mě bylo? Uměla bych vůbec psát gramaticky správně? Knihy vychovávají lidi. Jsou k nezaplacení. A kdyby jednoho krásného dne, se lidi rozhodli, že hnihám je konec, byl by konec všemu. Protože v knihách leží moudra několika generací, které je třeba uchovávat a chránit.
Books
Zdroj obrázku: weheartit.com

Cestování časem

2. dubna 2014 v 20:34 | Larry |  Témata týdne
Cestovat časem by si přál asi každý. Musím uznat, že pár takových přecestovaní by mi vůbec nevadilo. A proč? Protože lidé dělají chyby. Ví, že v minulosti udělali chybu a snaží se jí odčinit. Ale bohužel vrátit se do minulosti a změnit své rozhodnutí zatím neumíme. I kdyby jo, tak je pošetilost zasahovat do minulosti. Navíc, když se člověk někdy rozhodl špatně, v tu dobu mu to přišlo správné. Co se dá ale dělat. Člověk by si řekl, že kdyby se vrátil, řekl své minulé maličkosti, ať to nedělá a vrátil se zpátky, tak nemůže vůbec nic ovlivnit. Ale i maličkostmi se dá překopat celá historie. Co kdyby tomu mladému muži nespadlo na hlavu jablko? Měli by jsme zákony gravitace? Kdyby zemřel ten malý vojáček v zákopech v 1. světové válce, nebyly by miliony mrtvých v následující světové válce. S minulostí není radno si zahrávat. I kdyby se ta příležitost naskytla, nebrala bych jí. A to že dost věcí bych ve svém životě určitě změnit chtěla...
Zdroj obrázku: art.ihned.cz

Život mimo Zemi

2. dubna 2014 v 20:11 | Larry |  Témata týdne
Život mimo Zemi? Myšlenka, která se mi i docela zamlouvá. I když ne tak docela. Země je krásná, nebo spíš bývala. Lidská populace zde vše změnila. Místo obrovských lesů nyní stojí velkoměsta, na řekách přehrady a některé sopky slouží spíš jako atrakce, než zabiják. Ale kdo jsou tu zabijáci? Sopky možná a kdo ještě? No samosebou my. Lidé. Kvůli lidem vymírají po celé Zemi rostliny, zvířata a také sami sebe. Čím se lidé odvděčili za pohostinnost planety? Ničím.. přesně tak, ničím. Akorát kácí lesy, znečišťují vody a kvůli nim se rozpouští i ledovce. A proč to všechno? Kvůli jejich pohodlí. Aby lidé mohli žít na více místech a ničit je. Jenže Zemi teď už pravděpodobně není pomoci. I kdyby všichni lidé zahynuli, tak by se nikdy neodčinily jejich chyby. Nikdy už by planeta nebyla jako za dob obrovských ještěrovitých vládců pevniny i vzduchu.
Proto život mimo Zem. Nevím, jestli člověk opravdu někdy obydlí i Mars (chudák), ale ve vesmíru se našla spousta Exoplanet (a když ne Exoplanety, tak je tu pořád Narnie ;)). Nicméně představa, takové malé roztomilé planetky daleko od naší sluneční soustavy, porostlé rostlinami, stromy, lidmi obyvatelné, by nebyla zase tak špatná. Ale jak by asi mohl člověk udělat, aby to nebylo jako tady? Jak zařídit, aby se ekosystém nezhroutil? Jak? To věčná otázka. Protože lidé mění své názory. To, že jeden tvrdí, že bude "žít zeleně", neznamená, že to dodrží. Vždycky někdo změní názor a pak přesvědčí ostatní a smůla, konec. Lidé nejsou spolehliví. Už dávno jsem četla jeden citát: "Ptají se mě, proč je pro mě tak těžké věřit lidem. Já se jich ptám, proč je tak těžké dodržet slib." (Původně z aj, takže se omlouvám za překlad.) Přála bych si, aby lidé neubližovali sami sobě, lidem i zvířatům v okolí, přírodě. Ale všichni víme, že život není továrna na přání...
Zdroj obrázku: http://procproto.cz/