Harry Potter

8. února 2015 v 22:09 | Larry |  Recenze
Ahoj! (Zase po dlouhé době), jak se máte?
Rozhodla jsem se napsat o sedmidílné sérii knih od autorky J. K. Rowling, které jsem minulý měsíc četla. Vlastně jsem už půl měsíce před tím, než jsem je začala číst, přemýšlela, že už jsem "dost stará", abych si je taky přečetla, protože moje sestra a máma celou sérii četly několikrát. Já jsem do té doby viděla pouze filmy.
Takže.. knihy jsou psány Er-formou, ale prakticky z pohledu Harryho, jehož nálady, myšlenky a pocity jsou poměrně detailně popsány. Knihy byly velice čtivé a já se od nich nemohla vůbec odtrhnout, i přes to, že někteří tvrdí, že jsou pro děti (proč by děti měly vždycky dostat to nejlepší, že ano). Má geniálně vytvořené postavy, prostředí, pravidla i charaktery různých ras. Kniha pojednává o přátelství, lásce, ale i nebezpečí a smrti. Obsahuje hádanky a spoustu kouzelných stvoření a tím i pravidel. Největší část děje se odehrává ve Škole čar a kouzel v Bradavicích, pak taky v Prasinkách, Londýně, Siriusově domě, Doupěti a v Zobí ulici 4.
Předpokládám, že jste již všichni viděli filmy. A já s nimi chci porovnat tuto knižní sérii a proč si jí přečíst. Jak se říká: Nikdy nesuď knihu podle filmu. I když jsou filmy kvalitní a mě se vážně líbí, tak jak vždycky říkám: Kniha je lepší. Měla více detailů, některé věci jsou tam přirozeně lépe vysvětlené než ve filmu, kde mi to trochu chybělo, věděla jsem přesně, co se Harrymu honí hlavou a tak dále. Ve filmu je každopádně pár nesrovnalostí, které se mohou teoreticky vymazat. Bohužel ve filmu nebylo moc zápasů famfrpálu. Sice chápu, že na takové věci neměli čas, ale třeba tu část, jak McLaggen odrážečskou pálkou odpálí potlouk přímo Harrymu do hlavy tam mohli nechat. Vtipných a jiných hezkých, ale vynechaných okamžiků, tam je hrozně moc a tam by se to nevešlo a bla bla... škoda, ale co se dá dělat.
Když jsem dočetla tuhle sérii, tak mi to bylo hrozně líto, že už nemám co číst. Proto jsem ještě přečetla knihu "Famfrpál v průběhu věků" a "Fantastická zvířata a kde je najít", pak jsou ještě "Bajky Barda Beedleyho", ale ty už jsem četla. Sice se dají tyhle knihy přečíst za pár hodin, ale alespoň něco.
Knihy bych hodnotila velice kladně, opravdu mě dokázaly zabavit na docela dost hodin, zároveň se u nich čtenáři zamyslí nad určitými tématy, přemýšlí, koho autorka zabije příště (a fandí Nebelvírskému famrpálovému týmu!) :D
Prostě bych dala pět hvězdiček z pěti, protože je to opravdu kvalitní literatura
Zdroj: weheartit.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama