Březen 2015

Vzdálené střípky budoucnosti

25. března 2015 v 21:00 | Larry |  Témata týdne
Každý se pořád do kolečka ptá "Co bude asi za 30/200/1000 let?", "Jak budou lidé vypadat?", "Jak asi budou vyspělí?" a postupně si na takovéto otázky dávají i odpovědi jako, že budeme umět létat, že smartphony už nebudeme nosit v kapsách, nýbrž v hlavě, že si doopravdy budeme moci zahrát famfrpál, a takhle bych mohla pokračovat celou noc. Každopádně, když lidé něco předpovídali, kdypak se to vyplnilo? Kdo mohl vědět, že většina lidí dnešní doby bude nosit chytřejší pádlo než je on sám? Kdo by řekl, že papírové encyklopedie nahradí wikipedia? Takových věcí o kterých lidé neměli ani tušení a naopak teď ještě nemáme létající auta/skateboardy/boty, jak si mohl někdo před několika desítkami let myslet.
Teď lidé myslí na to, jak se na Měsíc bude jezdit na dovolenou místo slunných pláží, jak veškerá komunikace bude nad úrovní terénu (ne, že by vždycky lákala lidská stvoření levitace), jak vymyslíme nějaká chytrá vozítka na žádné palivo, nebo popř. na nějaké rychleji obnovitelné palivo, než je ropa, že ano. Prostě si myslí buhvíco nedokážeme vymyslet. Místo toho předpovídání by si teda měli máknout, ať to mají do těch padesáti let vymyšlené, vyrobené a otestované.
Nevím proč, ale odjakživa jsem zastánce názoru, že lidé se jednoho krásného dne zničí sami (dobře asi to nebude v jednom dni). Někteří vedou různé kampaně "Zachraňte planetu!", ale Země není ta, co potřebuje zachránit. Jsou to lidé. Až tedy všichni vymřeme, Země tu bude dál a možná se bude mít mnohokrát lépe, než za éry člověka. Ale i kdyby z ní zbyl obrovský kus šutru bez kapky vody a bez atmosféry, tak tu pořád bude. Minimálně do té doby, než jí pohltí Slunce, nebo se Vesmír scvrkne etc.
My potřebujeme zachránit. Potřebujeme zachránit naše bídné kůže znečišťující životní prostředí a zabíjející stovky i tisíce živočichů pro naše pohodlné životy. Jo, jasně, užijte si ten luxus, dokad ještě můžete, že ano. Pak tu z naší civilizace zbudou jen pouhopouhé trosky.

Zatraceně, já jsem ale pesimista. Fajn, končím.

Plasty, plasty everywhere!

6. března 2015 v 22:45 | Larry |  Témata týdne
Ahoj, takže na tohle téma jsem přemýšlela už minulý týden, když mi mamka řekla: "Ach jo, oblíkám se do plastu!" Chvíli jsem na ní nechápavě koukala a pak mi došlo, že tedy myslí polyestery, z něhož vyrábějí oblečení. Odpověděla jsem jí, aby byla ráda, že se ten plast alespoň na něco využije, než aby se nacházel tam, kde by se opravdu nacházet neměl.
Co tím myslím? Minulý týden jsem měla tu čest, že jsem měla jarní prázdniny. Byla spousta času a já jsem chodila se psem na procházky. Vedle naší vesnice jsou louky a les a silnice, které jsme stihli projít a já bych nespočítala ani na prstech tuctu lidí kolik bylo všude naházených odpadků. Ať už v podobě PET lahví, obalů, igelitu, skla, pneumatik, plechovek, konzerv... pokaždé se jednalo prostě o věci, které se v přírodě jenom tak pohozené jednoduše nerozloží.
Já nevím, je chyba ve mě, když si myslím, že není zase taková obtíž prostě dojet do cíle a vyhodit odpadky až tam? Je to takový problém dát si to do kapsy/držáku/v autě do dveří/pod nohy/do kufru? Takových možností je spousta, i kdybych to měla nést v ruce, proč to sakra budu házet támhle na louku? Aby měla zvířátka co jíst?
Je opravdu nepříjemné jít se projít ven a dívat se na ty odpadky. Kdyby byl placený "sběrný dvůr" na PET lahve - to by se to tam jenom hrnulo, že ano. Jinak člověk nehne ani brvou.
A proč si to neuklidím, když mi na tom tak záleží? Upřímně řečeno já raději ani nechci vědět, co v těch lahvích a jiných nádobách je/bylo a raději to ani nehodlám zjišťovat. Navíc, kdybych to uklidila, tak je to tam zanedlouho zase zpátky, takle to možná může sloužit jako odpuzující případ. Nebo by tím měli zaměstnat zločince. Co jsem slyšela, ti se válejí v cele a dělají úplný *ehhmm* (jistě všichni chápou).

A proto jsem raději, když se plasty recyklují. Protože kdyby se to nedělalo, tak se v odpadcích utopíme. Protože plast je tady ale opravdu všude. Jenom když se podívám po pokoji: počítač, telefon, židle, akvárium, nádoby, nábytek, boxy, tiskárna, dekorace. Jo, u těch dekorací se zastavím - z flašek se dají najít a udělat některé docela hezké DIY dekorace a jiné věci. Stačí jen hledat.
Nicméně nevím kde bychom bez plastu byli, dnes už je to důležitá součást našeho každodenního života. Ale bylo by vhodné nějakým způsobem regulovat odhazování již nepotřebných kousků všude, kam se mi zamane.

Jaký na to máte názor vy?
Třídíte odpad, nebo
odhazujete odpadky do přírody?