Zdravý jídelníček, aneb. co mám sakra žrát?

23. dubna 2015 v 21:07 | Larry |  Témata týdne
Zdravoj, takže v dnešních dobách se až moc často setkávám s různými názory o tom, co je vlastně zdravé. Někdo říká, že by to nemělo obsahovat Éčka. Že éčka jsou zlo a chtějí vás jen otrávit. S tímto názorem nesouhlasím. Éčka se používají k dobrému důvodu, jako je například konzervace, aby potravina zůstala déle čerstvá. V tomto ohledu jsou dobrá a užitečná, ale úplně bych smazala např. barviva, přijde mi to zbytečné tam dávat ještě více nechtěných látek, jenom aby to mělo nějakou barvu. Nicméně, co jsem tak slyšela, když se někdo vyhýbá éčkům úplně, tak si snižuje imunitu, protože si tělo nedokáže vytvořit protilátky. Ale samozřejmě co je moc, to je příliš, takže i nadměrná konzumace nějakého určitého čísla může být škodlivá, ale to spíše u dětí (možná u alergiků). Na to jsou vytvořené geniální tabulky, webové stránky, nebo mobilní aplikace, kde si můžete vyhledat, které z éček může např. vaší ratolesti nějakým způsobem uškodit.
Co se vegetariánství/veganství týče, tak to je smůla, ale maso jím ačkoli nikterak často, prostě podle toho, co uvaří na intru k obědu, občas nějakou šunku. Můj masový jídelníček se skládá hlavně z kuřecího (nebo krůtího) a vepřového. Z ostatních zvířátek, třeba z krávy mám radši třeba mléko. A navzory všem, co říkají, že je to týrání zvířat, která musejí být zavřená někde v bedně, nic nedělat a jenom se nechat vykrmovat, tak to by si někteří lidé přáli také, že ano. Sice je potom zabijou, ale to už je vedlejší účinek. No... jsme na vrchu potravního řetězce, nezbývá nám nic jiného než se s tím smířit. Protože ta zvířata se musejí zabíjet a takhle chovat, protože je lidí prostě hodně a musí se nějakým způsobem živit, že ano. Když přijde třeba nějaká epidemie, nebo nějakým jiným způsobem prořídne naše populace, tak bude žít více zvířátek, protože je nebude mít kdo žrát.
Dále jsou tu takoví, co se úplně vyhýbají tukům, což je přirozeně taky blbost, stejně tak vyhýbání se cukrům, protože tělo potřebuje od každého něco. A jediný, kdo by si takhle musel hlídat dietu, patří mezi špičkové sportovce, takže prostě jezte všechno, ale s mírou.
Jako já. Já jsem vyhlášený všežravec (teda až na houby, tfuj) a jím docela ráda a nedokážu si odpustit všelijaká jídla, co by kde kdo označil za nezdravá. Ale je mi to jedno. Jediné, co mi vadí je vlastně smažené jídlo, po kterém se mi občas udělá zle, ale jím to taky. Jinak patřím mezi lidi, co pravidelně kontrolují ledničku a hledají, co by se dalo sežrat, a když nic nenajdu, tak prohrabu celou kuchyni a pak jdu znova do ledničky a zase tam nic nenajdu, ale i přes to jsem tam za 10 minut znova, jestli tam náhodou něco nepřibylo.
Konec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marča Marča | Web | 25. dubna 2015 v 12:50 | Reagovat

taky si občas říkám :)

2 R. R. | Web | 26. dubna 2015 v 12:20 | Reagovat

popravdě vegany a vegetariány chápu čím dál tím víc, i když jím taky všechno, spíš přemýšlím, jak se vyhnout tomu žrát zvířata z tak šílených podmínek. když si člověk proleze koncentrákem, je to nehumální, když je to zvíře, je to normálka. přitom by se to dalo dělat jinak, stačilo by chtít.

3 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 29. dubna 2015 v 19:24 | Reagovat

Já jsem vegan a jako vždy mám plnou pusu argumentů... :P
A ohánět se potravním řetězcem je trochu mi mísu...

Jinak já jsem díky veganství vypozorovala, že mám více energie (začala jsem dokonce cvičit a běhat :D), zlepšila se mi pleť i kvalita vlasů... ale člověk si samozřejmě musí trochu hlídat jídelníček a nejíst pořád špagety s kečupem a sojové párky :D

4 Larry Larry | E-mail | Web | 2. května 2015 v 12:35 | Reagovat

[2]: Nojo, ale jak přesvědčíš ty, co to připravují? I kdyby člověk přišel s jinou možností, tak to lidi měnit chtít nebudou, protože by to "stálo moc peněz".

[3]: Chápu, každý si brání své názory. Jako já na jednu stranu vás vegany obdivuji, protože já bych si to asi nedokázala tolik hlídat a odpustit si třeba mléko, nebo jiné takové potraviny, na které jsem opravdu zvyklá (maso bych zvládla, zase závislá na něm taky nejsem).
Tvojí změnu komentovat nemohu, s tím nemám zkušenosti :D ale každému vyhovuje něco jiného, holt jsi přišla na svůj styl :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama