Leden 2016

All the bright places

12. ledna 2016 v 15:52 | Larry |  Recenze
Ihned, co jsem uviděla knihu All the bright places v regále knihkupectví, tak mě zaujala. Jedná se o dílo americké autorky Jennifer Nivenové, ve které je popisován příběh dívky jménem Violet, která se učí žít od chlapce nazývaného Finch. Kniha je určena především dospívající mládeži, protože v takovém věku jsou i hlavní postavy.

Děj začíná na římse školní věže asi v šestém patře, kdy Finch přemýšlí o skoku, který by ukončil jeho trápení nejen v podobě spolužáků (na tomto světě). Ovšem tam nebyl sám. Všiml si dívky - Violet a dostal jí z římsy zpět do budovy. Otázkou ale bylo: Kdo zachránil koho?

Violet zdrcena ztrátou své sestry a Finch spolu začnou pracovat na projektu Wonders of Indiana, kde mají vystihnout krásy jejich státu zprávou o cestě na nějaké zajímavé místo nebo památku. A tak společně vyrážejí na cestu poznání nejen Indiany, ale i jich samotných.

Kniha byla napsána v ich-formě z pohledu obou hlavních postav, které se střídají po kapitolách. V konverzacích se vyskytovalo hodně faktů a citáty například od autorky Virginie Woolfové. Občas se objevují i vulgarismy v přímé řeči, ale i ve vyprávění samotném. Příběh, i přes názory jiných čtenářů, mi přišel originální a zajímavý, hlavně s konce, který bych opravdu nečekala. Nechyběly ani filosofické otázky, které vás donutí přemýšlet při čtení i potom.

Překladu knihy do českého jazyka jsme se dočkali v září roku 2015 pod názvem Všechny malé zázraky. Časem by se měl objevit i stejnojmenný film na motivy knihy. Určitě bych doporučila knihu přečíst už jen pro ten promyšlený příběh, který je z části inspirován i životem autorky.