Úvaha - Nesuď knihu podle obalu

21. března 2016 v 15:54 | Larry |  Mé úvahy/názory
Lidé mají až moc ve zvyku soudit celé své okolí pouze podle vzhledu. Neuvědomují si, jakou hloubku lidé i věci mohou mít. I za tou nejošklivější bránou se mohou skrývat ty nejkrásnější zahrady s těmi nejvzácnějšími květinami. Proč je ale tak těžké se nad něčím takovým zamyslet?

Člověk používá zrak jako svůj primární smysl, to je pravda, ale myslím, že občas musíme poslouchat nejen zrak a ostatní smysly, ale i naši intuici a srdce. Pouze podle vzhledu se nedá vytvořit si kompletní obrázek o nějaké osobě. To prostě nejde. Hlavně, vzhled si nevybíráme, ten je nám od narození daný a my na něm nemůžeme skoro nic změnit. Co ale můžeme změnit, je naše osobnost. Tu si vytváříme po celý život a postupně ji tvarujeme podle toho, jací chceme být. To by mělo být to správné kritérium, jak se mají lidé poznávat.

Ovšem některým lidem se dějí strašné věci a to nejen z jejich vlastního zapříčinění. I to je definuje - jako všechno, co děláme. Nesmí se však separovat zlé od všeho ostatního a na to brát největší důraz. Člověk se musí brát jako celek. Jako balíček se štítkem "samostatně neprodejné". Když totiž vidíme osobu, která nemá zrovna úžasný zevnějšek, nemůžeme vědět, že umí třeba skvěle malovat, je štědrá, milá a zábavná, nebo je nejrychlejší v běhu na 100 metrů. To si musíme zjistit, nebo to nechat být. Jenže lidi jsou zlí, krutí a dokážou cokoli vmést jiným do obličeje, jenom aby měli navrch. A já si myslím, že pokud by měl být někdo souzen, tak jsou to právě takoví lidé, kteří soudí ostatní.

Pokud tedy neznáme celou historii a kompletní charakter člověka, nemáme předpoklady pro to, někoho soudit. A protože lidé jsou komplexní zvířata, tak tyto informace nikdy nemůžeme poskládat všechny. Když si tedy dáme jedna a jedna dohromady, zjistíme, že soudit nemůžeme nikoho kromě sebe.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kory Kory | Web | 2. září 2017 v 12:46 | Reagovat

Jo, to je pravda. (Je to ohraný téma, ale o to mi ani tak nejde...) Akorát přesně takovýhle článek podle mě jsou schopní napsat i lidi, kteří někoho soudí v jednom kuse. Já taky. Soudím. Ikdyž ne třeba podle takovejch těch typickejch měřítek, odsuzuju za jiný věci než za to, že je někdo tlustej (ikdyž to možná někdy trochu taky) nebo má fejkový yeezy, ale spíš když má někdo naopak nějaký jen značkový věci, je zmalovanej a vypadá arogantně, tak ho prostě odsoudím, aniž bych věděla co je to za člověka uvnitř.. haha. Nesoudit je hrozně náročný. Bez toho a bez závidění bychom byli mnohem šťastnější, ale je to skoro nemožný se toho zbavit. Furt se píše o tom, proč nesoudit, ale nikde se nepíše o tom jak to udělat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama