Září 2016

Pokrokem k jisté smrti

3. září 2016 v 23:57 | Larry |  Témata týdne
Pokrok je nevyhnutelný. Kdo tvrdí, že není, lže, nebo lže sám sobě. Lidstvo stále a znovu vyvíjí nové úžasné vynálezy, dozvídají se o nových objevech úspěšných vědců a slyší o pokrocích naší technologie. Stroje nám dávají takové možnosti, o kterých se dříve lidem ani nesnilo. Zjednodušují život, pomáhají nám, můžeme se přes ně dorozumět, či vidět, co se právě teď děje na druhé straně světa. Technologie je úžasná věc. Ale je tu nějaká šance, že by se jednou stala pro nás zhoubou?

Války. Kdyby měla z nějakého důvodu, který nemám v plánu ani odhadovat, začít válka mezi Ruskem a USA, přiznejme si, že jejich zbraně by dokázaly vyhladit celé lidstvo do posledního človíčka. Ale tím viníkem by ovšem nebyly zbraně, ani technologie, ani bojové látky. Tím hlavním zločincem by nebyl nikdo jiný než lidi. Zbraně nezabíjejí, lidé ano. To platí po jakoukoli zbraň i nástroj, nejen ty nejpokročilejší. Lidská touha po moci je však silná a při každé válce přišlo zbytečně o život tisíce osob.

Ale, možná, velice teoreticky, nechápejte mě špatně, byly války prospěšné. Vezměme si, kolik lidí se nyní nachází na planetě Zemi. Lidé se rodí rychleji, než umírají. Máme výborné moderní nemocnice, na hodně nebezpečných věcí máme zákazy, když máte jenom trochu poškozené auto, hned vás nepustí na silnici, tresty smrti jsou zakázané a minimálně u nás v ČR se podporuje, když máte víc jak 2 děti. (Alespoň v Číně mají rozum s jejich pravidlem jednoho dítěte.) Tohle všechno rychle povede k přelidnění, což bude mít jednou fatální následky. Jak dlouho to asi naše planeta unese? Kolik času nám zbývá, než vypotřebujeme všechny její zdroje?
viz. http://www.worldometers.info/cz/

Bohužel možnost toho, že lidstvo se jednou vyhubí samo svou vynalézavostí, tu je a asi bude pořád. Ať už to bude biologická zbraň, jaderné bomby, nebo roboti s umělou inteligencí... Možná to ale příroda a vesmír stihnou dřív.