Asexualita

25. října 2016 v 7:39 | Larry |  Mé úvahy/názory
Ahoj, všichni!
Dneska bych chtěla zabrousit do tématu, o němž většina lidí vůbec nic neví, nebo to pokládá za nereálné. V rámci Asexual Awareness Week jsem se rozhodla napsat něco o této sexuální orientaci.


Jedná se o normální orientaci, stejně jako je hetero-, homo-, bi-, pan- sexualita... Asexuálové (dále Aces) tvoří asi 1% populace. Asexualita obecně znamená absenci sexuální přitažlivosti k jakémukoli pohlaví. Jiné společné znaky v tom nehledejte. V žádném případě to, že je jeden asexuální, neznamená, že je robot, nebo že se rozmnožuje třeba mitósou (lidé mají bujnou představivost). Zároveň to neznamená, že by nemohl mít sex, ani že se mu nemůže líbit. Je to jen volba člověka. Asexualita není o tom, co děláte, ale jak to cítíte.
To, že aces necítí sexuální přitažlivost, také zdaleka neznamená, že necítí lásku. Mohou být heteroromantici, homoromantici, biromantici, aromantici, etc. Někteří aces mohou mít zdravý vztah bez sexu, jiní ho například mohou dopřávat partnerovi, i když samotní ho nepotřebují, a jsou i tací, kterým se jen představa styku, a věcí s tím spojených, příčí.

A proč o tom mluvím? Protože se o tom nikde neučí. Protože lidé při coming-outu mají typicky reakce jako: "Ale na to jsi ještě mladá/ý," "ještě jsi nepotkal/a toho pravého/tu pravou," "to přijde časem," "to sis vymyslel/a, abys mohl/a být něčím výjimečný/á". To ale není pravda. Nechceme být výjimeční, nepotřebujeme pozornost. Chceme vědět, že nejsme sami. Nechceme každému zvlášť vysvětlovat, co to znamená. Nechceme být nazývání roboty/kytkami. Nechceme slyšet, že neexistujeme, ani to, že láska a sex nás dělají lidmi. Chceme jen porozumění a respekt…

Media i společnost jsou jen plny sexu a heteronormativity. Málo-kdy vidíte film bez nějaké romantické zápletky, i když se tam vůbec nehodí, nebo i když v knižní předloze není vůbec. Známé sexuální orientace jsou jen hetero- a homosexualita, možná i bi-. Kdyby se o tom dozvědělo více lidí, mohli by dříve zjistit, že nejsou mentálně nemocní, že jsou v pořádku, místo nekonečného obviňování, že nejsou v normální, nebo že jsou divní. Nemuseli by se přetvařovat před ostatními, když chtějí zapadnout. Mohli by come-out, aniž by byli odsuzování.

Jak rozeznáte aces v davu? Nijak, pokud to nebudou chtít. Jako "poznávací znak" může být černý prsten (jakéhokoli tvaru s jakýmkoli vzorem) na pravém prostředníku. Nicméně, i když má někdo takovýto prsten, nemusí být nutně ace (a naopak).

Na závěr bych chtěla říct, že pokud se cítíte, že byste mohl/a být ace, zkuste prozkoumat odkazy na konci článku. Ostatní bych chtěla požádat, aby to brali seriosně a nesnažili se někoho, kdo je ace, jakýmkoli způsobem zesměšnit/trápit… Děkuji.
Více Info:
asexualita.cz
cs.wikipedia.org/wiki/Asexualita
asexuality.org
whatisasexuality.com

Aktuálně nejčastější vyhledávání na tumblr.com - 24. 10. 2016
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 FelixA FelixA | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 15:05 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

2 Eleanore Samanthe Lune Eleanore Samanthe Lune | Web | 3. září 2017 v 20:47 | Reagovat

Já jsem asexualni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama